Dovolenka v Toskánsku

Oblasti

Toskánsko a Ligúria

Toskánsko je jednou z najlepších destinácií na svete pre svoje kultúrne bohatstvo, bohatstvo jedla a vína a jeho typickosť. Toto je vlasť Danteho a Da Vinciho, ale aj Benigniho a Fiorentiny, je to krajina Chianti a jeho vína, typických domácich produktov, renesančného umenia a mnohých postáv, vďaka ktorým je talianska kultúra jedinečná. Cestovanie do tohto regiónu je možné autom alebo lietadlom do Pisy alebo Florencie.  Možnosti sú nekonečné práve aj na návštevu farebnej Ligúrie a slávneho Cinque Terre v spojení bazalkového pesta, miestnej focaccie a podľa toho, koľko dní máte k dispozícii vám zorganizujem dovolenku na mieru. A čím sú jednotlivé oblasti jedinečné? 

 

JUŽNÉ TOSKÁNSKO & AREZZO

Kolíska umenia, domov starovekého národa Etruskov a pôsobisko mníchov, rehoľníkov, pestovateľov a nadšencov prírody. Oblasť básnikov, nádherných kostolov, bazilík, kláštorov, mnohých múzeí a očarujúcich výhľadov. Nechýbajú tu honosné paláce a katedrály, ale ani kamenné romantické uličky. V oblasti nájdete svetoznáme veľké mestá ako sú napríklad Arezzo, Montepulciano, Montalcino a tiež preslávenú dedinku Cortona, kde sa natáčal americký , kultový, oceňovaný a snáď všetkými kritikmi vychválený  film “Pod toskánskym slnkom”.  Či už veľké mestá a ich kultúrne pamiatky, alebo menšie, no o to útulnejšie dedinky s domáckymi obchodmi a rodinnými vinárstvami, všetko toto dodáva oblasti nezameniteľnú atmosféru.

SRDCE TOSKÁNSKA & CHIANTI

Akúkoľvek cestovateľskú príručku vezmete do rúk, všetky sa jasne zhodujú v tom, že v rámci Severného Talianska patrí k najpozoruhodnejším a najkrajším oblastiam práve Chianti. Stelesňuje v sebe všetko to, čo si len človek predstaví pri prívlastku "toskánsky". Zelené olivové háje, priestranné vinohrady, malé roztrúsené vidiecke mestečká a dedinky, aj zeleňou obrastené, nekonečné kopce.   Ó áno..A VÍNO! Ide o najslávnejšiu toskánsku oblasť a zrejme každý, kto si občas rád pochutí na dobrom víne, toto víno pozná. Okrem veľkých miest odporúčame v rámci výletu spontánne navštíviť aspoň jednu miestnu farmu (v oblasti ich je neúrekom), kde dostanete tie najkvalitnejšie doma vypestované suroviny. Do tejto oblasti patria svetoznáme, pamiatkami a kultúrou dýchajúce veľkomestá na čele s čarovnou Florenciou a pôvabnou Luccou. No nielen tieto veľké mestá dodávajú oblasti punc výnimočnosti. Je to aj zmrzlina v San Gimignano, miestne delikatesy v Panzano in Chianti, domáce víno v zašitom Montefioralle, či  najstaršia vinica vôbec v Lamole.

PASTELOVÁ LIGÚRIA

Kto si tiež pod pojmom dokonalý oddych, či dokonalá dovolenka tiež predstaví slnko, piesok (alebo skaly), pláž, zvuk šumiaceho mora a aperol, či vychladené talianske víno v ruke? Vy? Tak potom je prímorská oblasť to pravé pre Vás! Pláže však ponúkajú viac než len oddych na lehátku. Samozrejme sú tam aj také pobrežia, ktoré uspokoja všetkých, ktorí prahnú po rýdzom oddychu a nerušenom relaxe. Dokonca nedotknuté, prírodné pláže. Na druhej strane je v ponuke mnoho kompletne vybavených pláží, kde sa to len hemží zábavou a atrakciami. Takže hoci sa tieto pláže môžu zdať na prvý pohľad rovnaké pre ich priezračnú vodu, rôznorodý charakter pobrežia, či prirodzenú krásu vďaka bujnej vegetácii, nie je tomu úplne tak. Pre oblasť sú charakteristické prístavné mestečká sídliace na skale, ktorú obmýva krištáľovo čisté more. Domy ladené do jemných pastelových farieb, slnečné námestia, staré krásne kostoly a osviežujúce promenády.  Nájdete tu známe Portofino, Cinque Terre, rozprávkové Sestri Levante, čarovné dedinky Montemarcello a Tellaro aj veľkolepý Janov. A samozrejme ešte oveľa viac..

TOSKÁNSKE POBREŽIE & COSTA DEGLI ETRUSCHI

Costa degli Etruschi...úsek toskánskeho pobrežia v provincii Livorno je pomenovaný kvôli početným pozostatkom (najmä akropole a nekropole), ktoré svedčia o etruskej minulosti: v skutočnosti sa v tejto oblasti starí Etruskovia usadili už v deviatom storočí. pred Kr. Etruské pobrežie zahŕňa niekoľko dedín a obcí vrátane Castagneto Carducci, Piombino, Cecina, Bibbona a ďalších vnútrozemských lokalít, ako sú Sassetta, Suvereto a Campiglia Marittima.
Dovolenka v tejto časti Maremmy vám umožní objaviť zákutia, ktoré sú pre mnohých neznáme a vychutnať si miernu klímu po celý rok. Z krás, ktoré nemožno vynechať, nemôžem nespomenúť Bolgheri, dedinu v obci Castagneto Carducci, dnes takmer neobývanú - počet obyvateľov je necelých 200 - ale bohatú na históriu, tradície, staré remeselnícke obchody a typické výrobky známe svetu ako sú vína Sassicaia a Ornellaia. Medzi najznámejšie pamiatky určite patrí antické Oratórium, zámok v súkromnom vlastníctve a malý a veľmi charakteristický kostol svätých Jacopo a Cristoforo, hneď pri vstupe do mesta. Bolgheri je prístupný cez slávnu Viale dei Cipressi, zvečnenú veršami Carducciho v básni „Davanti San Guido“. Okrem návštevy stredovekých dedín využite počas dovolenky na etruskom pobreží aj možnosť zorganizovať si cyklistické jazdy po kľukatých cestách obklopených nádhernými vinicami a olivovými hájmi, alebo sa vydať na prechádzky po plážach a obdivovania divokých zátok, ako je Golfo di Baratti alebo Piombino,  či v nádherných „parkoch Val di Cornia“. 

 

 


Fotogaléria